Dyscypliny jeździeckie

Dyscypliny jeździeckie i czym się kierować przy ich wyborze? Od wielu lat jazda konna jest jedną z najpopularniejszych i najstarszych form rekreacji. Jeździectwo ma swoje unikalne znaczenie. Definiuje wszystkie znane do tej pory sporty jeździeckie. Wśród nich Światowa Organizacja Jeździecka postanowiła zaliczyć rajdy długodystansowe, wszechstronne zawody w jeździectwie konnym, skoki, powożenie, trzymanie wodzy i woltyżerki.

Są one bezpośrednio związane ze znaną starożytną Grecją. Z kolei kolebką sportu kojarzonego z eleganckimi i niezwykle inteligentnymi zwierzętami, jakimi są konie, są Włochy. To właśnie tam miało miejsce spektakularne i pamiętne wydarzenie, jakim było założenie pierwszej ujeżdżalni.

Początki rajdów długodystansowych sięgają drugiej połowy XX wieku. Za dokładną datę rozpoznania tego typu ruchu przyjmuje się rok 1985. W tym czasie zauważono dynamiczny rozwój tej aktywności fizycznej. Sam rajd długodystansowy to idealne połączenie pieszej wędrówki, jednego z najpopularniejszych obecnie sportów w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, oraz równie popularnych wyścigów konnych.

Na całym świecie nadal organizowane są rajdy długodystansowe. Polegają one na tym, aby koń i jeździec w jak najkrótszym czasie przebyli wyznaczoną trasę. Odmiany tej aktywności fizycznej przetrwały do ​​dziś. Dlatego rajd może odbyć się w formacie jednodniowym, a uczestnicy muszą pokonać dystans do 160 kilometrów. Pokonanie tego dystansu zajęłoby profesjonaliście około 10 do 12 godzin. Konie reprezentujące rasy takie jak angloarab czy arab będą odnosić sukcesy w rajdach długodystansowych. Obecnie wiele akcesoriów jeździeckich służy do uprawiania tak wyjątkowego sportu jak jazda konna. Powinny one obejmować: buty do jazdy konnej i specjalny strój, który obejmuje wszystko.

Jeździectwo to także wielofunkcyjne zawody jeździeckie, określane mianem triathlonu. Impreza od wielu lat uznawana jest za jeden z najbardziej widowiskowych wyścigów konnych. Warto też wspomnieć, że od wielu lat jest dyscypliną olimpijską. Podczas zawodów sprawdzane są wszechstronne umiejętności konia i jeźdźca. Zacięta rywalizacja pomiędzy zawodnikami trwała trzy dni. W tym okresie są trzy testy. Na przykład pierwszego dnia oceń postawę konia podczas biegów o różnej intensywności.

Jury sprawdza również wykonanie określonych z góry odpowiednich figur. Drugiego dnia w tym projekcie, który jest częścią kategorii jeździeckiej, oceniana jest zdolność konia do biegania po różnych terenach. Nazywa się to testem wytrzymałościowym. Z kolei ostatniego dnia zawodów odbywają się kolejne zawody, podczas których najbardziej popularnym i ulubionym wśród miłośników jeździectwa są skoki przez przeszkody.

Z kolei gry w skoki rozgrywane są na zewnątrz lub na ogrodzonym placu wewnątrz hali. Następnie trzeba jeszcze ustawić kilka lub kilkanaście przeszkód. Podczas zorganizowanych skoków zawodnicy muszą pokonywać przeszkody z koniem w określonej kolejności i czasie. Należy również unikać podróbek. To dobrze, gdy konkurenci minimalizują nieposłuszeństwo, uciekają, zatrzymują się przed przeszkodami lub spadają do absolutnego minimum.

Dyscypliny jeździeckie
Dyscypliny jeździeckie

Warto również wspomnieć, że jazda konna to sport jeździecki ściśle zachodni. Polega na dokładnym przyjęciu programu. Aby to zrobić, jeździec musi biec w odpowiednim tempie, w tym czasie jedną ręką prowadzi konia. Wiele razy jazda konna nazywana jest westernowym ujeżdżeniem. Jazda konna obejmuje również sporty takie jak ujeżdżenie i woltyżerka. Pierwszym z nich jest wymaganie od jeźdźca wykonywania określonych ruchów na boisku. Z kolei wolontariat to rytmiczna gimnastyka konna, wykonywana przez jednego zawodnika lub cały zespół.

Jazda konna to także zaprzęg i zaprzęg. Ta pierwsza uważana jest za jedną z najstarszych dyscyplin jeździeckich. Jazda rozpoczęła się podczas igrzysk olimpijskich w Grecji. Z kolei odbywają się tam wyścigi quadów. Z kolei w starożytnym Rzymie odbywały się popularne wyścigi rydwanów.

To ćwiczenie można wykonywać w każdym wieku. Żadne wyraźne granice nie powstrzymają Cię przed rozpoczęciem tak wyjątkowej przygody. Warto wiedzieć, że najważniejsze jest zaangażowanie i skorzystanie z rad bardziej doświadczonych w tej dziedzinie. Z kolei dodatkową wskazówką powinno być to, że dobry koń charakteryzuje się szerokim, długim i niewrażliwym grzbietem. Pozwala wtedy na swobodne wykonywanie misji w trakcie meczu.

W dzisiejszych czasach ograniczenia wiekowe prawie nie istnieją. Nawet jeśli coś Cię do tej pory ograniczało i chcesz spróbować, śmiało. Oczywiście biorąc lekcje z profesjonalnym instruktorem, udziela wszelkich niezbędnych informacji i pomaga nauczyć się od podstaw tej wyjątkowej i jak dotąd cennej umiejętności jazdy konnej.