Ekologiczny i ekonomiczny sposób na korzystne warunki termiczne w mieszkaniach: większość czasu spędzamy w budynkach – w szkole, na uczelni, w miejscu pracy czy w domu. Dlatego we wszystkich tych miejscach należy zwrócić szczególną uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy. Wentylacja to popularne letnie rozwiązanie. W nowoczesnych obiektach zastosowano zintegrowane systemy zapewniające optymalne warunki termiczne w mieszkaniach oraz dopływ świeżego, czystego powietrza o każdej porze roku. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie odzysku ciepła i pomp ciepła.
Jakie są skutki złej jakości powietrza w budynku?
Wiele osób zmaga się obecnie z alergiami i chorobami układu oddechowego, ale oczywiście nie tylko jakość wdychanego powietrza powinna budzić niepokój, zwłaszcza że dorośli muszą wdychać 25 kg powietrza dziennie. Widać, że oprócz oszczędzania energii powinniśmy również zwracać uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Warto zauważyć, że w powietrzu niemal w każdym pomieszczeniu znajdują się zanieczyszczenia, takie jak: para wodna, dwutlenek węgla, lotne związki organiczne. Ich wysokie stężenia mogą wpływać na problemy z koncentracją, nudności i zawroty głowy. Przy świeżym powietrzu na zewnątrz wystarczy otworzyć okna, aby przewietrzyć dom. Niestety w coraz mniejszej liczbie miejsc na mapie Polski nie ma takiej możliwości, zwłaszcza jesienią i zimą. Wszystko przez smog. Nawet przy zamkniętych oknach osoba ta była w stanie włamać się do naszego mieszkania przez drobne pęknięcia w ramach okiennych oraz fakt, że otwierała i zamykała drzwi wejściowe do domu. O ile nie mamy bezpośredniego wpływu na warunki panujące na zewnątrz, a ograniczanie smogu musimy opierać przede wszystkim na przepisach prawa, to we własnych mieszkaniach mamy wiele możliwości. Jednym z rozwiązań jest rekuperacja i pompy ciepła.
Jak spa i pompy ciepła wpłyną na jakość powietrza w mieszkaniu?
Po pierwsze warto wiedzieć, że nowoczesne wymienniki ciepła wyposażone są w filtry oczyszczające powietrze nawiewane z kurzu, w tym tych najczęściej spotykanych w zadymionych miastach; mowa tu o pyłach PM10 (o średnicy 10 µm lub mniejszej) oraz PM2,5 (średnica 2,5 µm lub mniejsza). Aby odpowiednio zabezpieczyć się przed smogiem, należy zainwestować w filtry o wysokiej czułości, które możliwie najdokładniej oczyszczą powietrze. Warto zainwestować w takie rozwiązanie w okresach wzmożonego smogu, a latem przejść na mniej dokładny (choć tańszy) filtr. Podczas zakupów zwróć uwagę na kategorię filtrów i wybierz rozwiązanie, które najlepiej pasuje do Twojej konkretnej sytuacji. Każdy, kto wątpi w skuteczność takiej instalacji, może zmienić zdanie, patrząc na to, jak wygląda filtr po miesiącu eksploatacji.
Co jeszcze warto wiedzieć o rekuperacji i pompach ciepła?
Wymiennik ciepła nie tylko umożliwia dopływ czystego powietrza do mieszkania, ale także ogranicza straty ciepła. Jest to ważne, ponieważ do 50% ciepła ucieka przez wentylację. Dlatego zapewnienie takiego systemu jest ekonomicznie wykonalne. W tym miejscu należy wspomnieć, że rozwiązanie to jest również odpowiedzią na zmieniające się przepisy prawa budowlanego, które w najbliższych latach będą sukcesywnie wymuszać stosowanie ekologicznych metod pozyskiwania energii z powietrza.
Rekolekcje i pompa ciepła to idealne połączenie. W większości przypadków pompa ciepła składa się z układu sprężarkowego i wymiennika ciepła. Pierwszy element służy do odprowadzania ciepła z chłodniejszego powietrza. Z kolei wymiennik ciepła odpowiada za przekazywanie ciepła do zimniejszego powietrza (transfer odbywa się więc z dolnej części do górnej części źródła ciepła). W zależności od potrzeb najemcy pompa może służyć do ogrzewania lub schładzania nawiewanego powietrza. Powietrze wykorzystywane w tym procesie jest wysokiej jakości dzięki recyklingowi.
Rekuperacja i pompy ciepła to dwa pozornie niezwiązane ze sobą systemy. Ich wspólne działanie zapewnia optymalne warunki w mieszkaniach, czego efektem jest niskie zapotrzebowanie na ciepło i wysoka jakość powietrza w budynku. Nawiasem mówiąc, jest to rozwiązanie ekologiczne – można zastosować wymiennik geotermalny lub nadmuch zewnętrzny. Inwestycja w wysokiej jakości instalację pozwoli sprostać najnowszym wymaganiom, które dyktują główne czynniki zapotrzebowania na energię do wentylacji, chłodzenia i ogrzewania budynków. Ten wariant powinni rozważyć także ci, którzy do tej pory borykali się z problemem wilgoci lub zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Instalacja pozwala na utrzymanie odpowiednich parametrów wilgotności, pozwala na odzyskanie wilgoci z powietrza zużytego i przekazanie jej do powietrza świeżego, a także umożliwia zbieranie wilgoci z powietrza nawiewanego.