Jakie wykończenia są dobrą alternatywą dla płytek?

Jakie wykończenia są dobrą alternatywą dla płytek?

Jakie wykończenia są dobrą alternatywą dla płytek? Płytka jest bardzo popularna jako materiał wykończeniowy i nadaje się do wszystkich rodzajów miejsc. Służą do wykańczania podłóg i ścian. Do największych zalet płytek należą ich funkcjonalność i trwałość. Dzięki temu przydają się również przy wykonywaniu schodów, tarasów i elewacji.

Musimy jednak umieć rozróżnić różne rodzaje płytek. Ta wiedza jest niezbędna, aby właściwie dobrać model do naszych potrzeb. Oto parametry techniczne wybranych przez nas płytek. Ocena ścieralności, przyczepność i nasiąkliwość – to wszystko należy wziąć pod uwagę przy zakupie tego typu płytek. A jeśli nie lubimy takich materiałów dekoracyjnych? Na szczęście dla nas na rynku istnieje kilka niezawodnych alternatyw dla płytek.

Szkło jako alternatywa dla płytek

Jakie wykończenia są dobrą alternatywą dla płytek?
Jakie wykończenia są dobrą alternatywą dla płytek?

Pomimo wielu zalet płytki, osoby zainteresowane bardziej nietypowymi rodzajami wykończeń mają do wyboru kilka ciekawych opcji. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym designie naszych łazienek, warto zwrócić uwagę na szklane wykończenie. Mają zbliżoną trwałość do płytek, ale w tak urządzonym pomieszczeniu łatwiej nam utrzymać je w czystości. Brak spoin cementowych to dobry powód, aby zainwestować w duże tafle szklane. Możemy nie tylko pomalować ich spody na różne kolory, ale również nanieść fototapety lub grafiki. Daje nam to szerokie możliwości, jeśli chodzi o ostateczny wygląd naszej łazienki. Szkło to także bardzo praktyczny materiał. Bez większych problemów wycinamy w niej różne otwory dla higienicznych połączeń. Jeśli obawiasz się, że wykończenie szkła może ulec uszkodzeniu mechanicznemu, wystarczy wybrać szkło hartowane lub ewentualnie specjalną folię. Tak zamocowane szkło nie rozpadnie się nawet w przypadku stłuczenia. Do montażu tego typu wykończenia wymagana jest przekładka lub specjalny klej do szkła.

Czy drewno przyda się w łazience?

Choć jest to rzadko spotykane rozwiązanie, niektóre gatunki drewna charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć. Dlatego świetnie sprawdzają się w kuchniach i łazienkach. Chodzi głównie o egzotyczne gatunki drewna takie jak Buddy, Iroko, Merbau czy Teak. Materiał ten z powodzeniem może zastąpić płytki przy renowacji naszych łazienek i kuchni. Drewniane blaty i drewniane podłogi pod zlewem to świetny sposób na nadanie naszemu pomieszczeniu oryginalnego charakteru. Podczas gdy do budowy blatów używa się litego drewna, okładziny ścienne mogą być wykonane z fornirowanych płyt MDF lub sklejki. W przeciwieństwie do płytek pozwalają nadać pomieszczeniu ciepły charakter. Dzięki właściwościom tego materiału podłogi drewniane są ciepłe w dotyku. Wykończenia z drewna nadają się głównie do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym i klasycznym.

Łazienka wykończona w kamieniu naturalnym

To rozwiązanie przypadnie do gustu przede wszystkim tym, którzy chcą nadać łazience luksusowego charakteru. Kupując granit mamy pewność, że nie ulegnie on uszkodzeniu. Jeśli wytrzymałość materiału nie jest dla nas najważniejszym parametrem, warto pochylić, aby pokryć powierzchnie łazienki marmurem. Oferuje większą różnorodność pod względem kolorów. Warto również rozważyć opcję trawertynu – polerowany naprawdę dobrze prezentuje się w naszej łazience. Warto również pamiętać, że nie zaleca się pokrywania całej powierzchni pomieszczenia kamieniem naturalnym. Jeszcze lepiej połącz go z drewnem lub gładką płytką. Ciekawą opcją jest tzw. kamień – mieszanka proszku z naturalnego kamienia oraz różnych pigmentów i żywic. Unikaj piaskowca i innych silnie chłonnych kamieni naturalnych z powodu wilgotnych warunków w kuchniach i łazienkach.

Jak popularna jest farba przy dekorowaniu ścian?

Gładkie, pomalowane ściany mogą z łatwością stworzyć wrażenie lekkości w naszej łazience. Świetnym pomysłem jest połączenie ich z kaflowymi i drewnianymi detalami. Takie połączenie znacznie poprawi wygląd pomieszczenia. Musimy jednak upewnić się, że wybrana przez nas farba jest wysoce zmywalna. Warto również wybrać model o właściwościach przeciwgrzybiczych. Dodatkowo malowane powierzchnie można zabezpieczyć lakierami na bazie wody lub przezroczystymi bejcami. Pozwala to na wielokrotne mycie na mokro ścian łazienki bez obaw o przebarwienia. W żadnym wypadku nie należy używać farby strukturalnej, ponieważ nie da się jej odpowiednio wyczyścić. Zamiast tego byliśmy zmuszeni odkurzyć powierzchnię tego typu farbą. Wybierając jego kolor zadbaj o to, aby idealnie komponował się z zakupionymi przez nas płytkami, które planujemy zastosować w naszej łazience.