Podologia – co to jest?

Podologia – co to jest?

Podologia – co to jest? Czym dokładnie zajmuje się podiatra i gdzie można uzyskać odpowiednie kwalifikacje? Podologia w naszym kraju to dość szerokie pojęcie obejmujące wszystkie zabiegi wykonywane na stopie. W krajach Europy Zachodniej jest to zupełnie odrębna dziedzina medycyny, która leczy wszelkie dolegliwości stóp. Podologia łączy cukrzycę, chirurgię, ortopedię, dermatologię i estetykę. Osoby chcące pielęgnować i leczyć stopy powinny skorzystać ze szkoleń organizowanych w największym mieście Polski.

Co to jest podologia?

Podologia – co to jest?
Podologia – co to jest?

Podologia to niezwykle rozwinięta dziedzina na całym świecie, ale w Polsce jest to wciąż raczkująca dziedzina. Nadaje się do wszystkich zabiegów wykonywanych na stopach. Podologia łączy wiedzę i umiejętności z takich dziedzin jak cukrzyca, chirurgia, dermatologia, ortopedia i kosmetologia. Tak szeroka dziedzina bezpośrednio związana z podologią wynika z tego, że jest to dziedzina naukowa, która dopiero się rozwinęła w naszym kraju. Nie jest jeszcze prawnie zdefiniowane, więc prawie każdą operację wykonywaną na stopie można nazwać podologią.

Co ciekawe, w krajach, w których branża działa najdłużej (Francja, Szwajcaria czy Niemcy), większość podologów walczyła o wyodrębnienie podologii jako dziedziny medycyny, martwiąc się warunkami, w jakich wykonywane są pedicure. Coraz częściej zabiegi stóp wykonywane przez podologów kończą się wrastaniem paznokci, infekcjami lub w najgorszym przypadku amputacją. Przemysł kosmetyczny rozpoczął walkę o wydzielenie tej dziedziny medycyny, tworząc w ten sposób również kierunek studiów, który w niedalekiej przyszłości mogą studiować ci, którzy zamierzają zostać ekspertami w dziedzinie podologii.

Polecamy szczególnie:

Osoby z zaburzeniami ruchu, osoby niepełnosprawne, które nie mogą samodzielnie zadbać o stopy, osoby z nadpotliwością, cukrzycą oraz osoby z chorobami grzybiczymi powinny zgłosić się do podiatry. Również osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów powinny odwiedzić takiego specjalistę. Podiatrzy leczą również wrastające paznokcie u nóg i wykonują opatrunki na stopach. Niektóre zabiegi mogą liczyć na medycynę estetyczną.

Podologia kosmetyczna

Wśród zabiegów obejmujących podologię można wyróżnić te, które mają cechy medycyny estetycznej. Podologia kosmetyczna jest zabiegiem niechirurgicznym i nieinwazyjnym. Wśród tych zabiegów możemy wyróżnić:

   • odbudować płytkę paznokcia,
   • masaż stóp,
   • złuszcza zrogowaciały naskórek,
   • wyeliminuj popękaną skórę na stopach (głównie w okolicy pięty),
   • usunąć odciski, modzele i odciski,
   • profesjonalnie przycinaj paznokcie.
   • usuwanie kujajek

Profesjonalni pediatrzy powinni wykonać tę prostą (w porównaniu z innymi procedurami podologicznymi) czynność dopiero po stwierdzeniu, że klient nie ma cukrzycy, a stopy są ogólnie zdrowe. W tym kontekście należy podkreślić, że w naszym kraju, dopóki podologia nie jest uznaną dziedziną medycyny, możemy mówić o tzw. podologii kosmetycznej potocznie, ale w krajach, w których ta dziedzina działa od wielu lat , chirurgia czy zabiegi kosmetyczne nie dzielą się na podologię, oczywiście podologię.

Podologia – Szkolenie

Biorąc pod uwagę, że w Polsce podologia jest dziedziną, która jest jeszcze w powijakach, nie ma kierunku, który mógłby kształcić specjalistów w tej dziedzinie. Ci, którzy chcą tę wiedzę zdobyć, mogą skorzystać z kursów i szkoleń organizowanych w dużych miastach. w moim kraju rozwijają się ośrodki podologiczne, rozwijają się też szkoły, które nadal oferują takie kursy.

Podczas szkolenia zdobędziesz wiedzę z zakresu biomechaniki stóp, anatomii, świadomości prawidłowej pielęgnacji stóp czy budowy paznokcia. Po takim szkoleniu podiatrzy mają pewną wiedzę na temat chorób stóp, wiedzą, jak odróżnić płytkę paznokcia z grzybicą od całkowicie zdrowej płytki paznokcia. Mogą też znaleźć preparaty przeznaczone do leczenia konkretnych schorzeń. Szkolenie obejmie również informacje na temat zdrowia i bezpieczeństwa, dezynfekcji i sterylizacji, przygotowania podologów oraz odpowiednich wywiadów z klientem/pacjentem. Osoby odpowiedzialne za wykonywanie zawodu powinny otrzymać tego typu szkolenia, gdyż ośrodki organizujące takie kursy zazwyczaj współpracują z lekarzami i specjalistami z zakresu podologii.